Kolagen je najbolj zastopana beljakovina v telesu in je eden glavnih gradnikov kosti, kože, kit, mišic in vezi. Kolagen je mogoče pridobiti na več načinov: z uživanjem hrustanca iz kosti, z uživanjem rib in pitjem kostne juhe ali z dodajanjem kolagenskih peptidov.
Kolagen: kako vpliva na naše telo?
Ime kolagen izhaja iz grške besede za lepilo. Naloga kolagena je, da »zlepi« različne celice v našem telesu.
Kolagen je nujen za splošno zdravje telesa, elastičnost kože, las, nohtov in kosti. Raziskave so pokazale, da se sposobnost telesa za lastno proizvodnjo kolagena po 25-em letu starosti zmanjša, zato je pomanjkanje kolagena nujno zapolniti.
Funkcije kolagena tipa I in tipa II v našem telesu
Obstaja 28 različnih vrst kolagena, od katerih vsaka temelji na posamezni aminokislinski sestavi. Vendar so tipi I, II in tipa III najpogostejši tipi kolagen v človeškem telesu.
Kolagen tipa I se nahaja v koži, kosteh in vezivnih tkivih, medtem ko se kolagen tipa II nahaja predvsem v hrustancu, medvretenčnih ploščicah in očesnem tkivu. Ta beljakovina daje hrustancu njegovo vzdržljivost in odpornost na pritisk, medtem ko njegovo izčrpavanje povzroči, da postane hrustanec bolj suh, manj elastičen, površine sklepov se obrabijo ter nastanejo otekline in bolečine v sklepih.
Kolagen tipa II pomaga mehčati sklepe in je pomemben za ohranjanje zdravega skeletnega sistema . Je odlično preventivno sredstvo za revmo, artritis in druge vnetne bolezni.Glavni viri kolagena so:
- Morski kolagen, pridobljen iz kože, kosti in lusk rib in drugih morskih živali;
- Kolagen živalskega izvora, pridobljen iz kože in kosti živali;
- Rastlinski kolagen je pšenična beljakovina, pridobljena s hidrolizo.
Dejavniki, ki vplivajo na raven kolagena v telesu
Glavni dejavniki, ki lahko prispevajo k zmanjšanju kolagena v telesu, so starost, genetika, vnetje ali poškodba (ki pospeši razgradnjo kolagena) ter škodljivo okolje (UV žarki in onesnaženje), škodljive življenjske navade (kajenje) in slaba prehrana.
Verjamemo, da se sinteza kolagena vsako leto zmanjša za približno 1,5 %. Kolagenska vlakna postopoma postanejo debelejša in krajša, kar vodi do izgube kolagena. Posledica tega je zmanjšana elastičnost in čvrstost kože ter sprememba teksture kože. Zmanjšanje sinteze kolagena pa je mogoče nadomestiti z uživanjem prehranskih dopolnil s kolagenom, ki krepitev nohtov, spodbujanje rasti las in nohtov ter izboljšanje stanja sklepov.
Prehranska dopolnila BellaLab s kolagenom - Več informacij / Naročite zdaj