Kolagen tipa III - Ena glavnih snovi v vezivnem tkivu človeškega telesa je kolagen. Beseda kolagen izhaja iz grške besede kólla, kar pomeni lepilo, in pripone -gen, ki pomeni "proizvesti". Kolagen ohranja kožo elastično in gladko, saj dermis vsebuje veliko število vlaken. Kolagen ni znan le kot eliksir mladosti, ampak tudi kot gradnik telesa. Kolagen je odgovoren za stanje nohtov, zob in las, skrbi za elastičnost sten krvnih žil, izboljšuje stanje sklepov in ohranja normalno gostoto kosti. Ta beljakovina predstavlja 90 % dermalne plasti kože.
Približno do 25-ega leta se količina kolagena vsako leto zmanjša za 1 %, tako da se do 40-ega leta zmanjša za kar 22 % Posledica tega je tanjša koža in hitrejše staranje. Čeprav še nikomur ni uspelo ustaviti staranja, ga lahko upočasnimo z obvladovanjem stresa, opustitvijo slabih navad, zdravim prehranjevanjem in gibanjem. Dopolnitev telesa s kolagenom je ključnega pomena za upočasnitev procesa staranja. Zdravniki in zdravstveni strokovnjaki svetujejo vnos kolagena v telo nekje po 30-em letu starosti - približno 10 g hidroliziranega kolagena dnevno. Dodatek kolagena pomaga telesu pri oblikovanju novih kolagenskih struktur iz kolagenskih peptidov: gube se zmanjšajo, nohti in lasje se okrepijo, stanje sklepov se izboljša, koža pa postane lepša in prožnejša.
Obstaja več kot 20 znanih vrst kolagena, vendar je večina kolagena tipa I, tipa II in tipa III. Medtem ko se kolagen tipa I nahaja v koži, kitah, krvnih žilah, zobeh ali notranjih organih, tip II pa v hrustancu, je kolagen tipa III zelo pomemben za arterijo stene, črevesje, maternično tkivo, pljuča in tudi kožo. Kolagen tipa III pomaga vzdržati napetost.
Kolagen tipa III je fibrilarni kolagen in je sestavljen iz samo ene kolagenske α-verige, za razliko od večine drugih kolagenov. Kolagen tipa III izločajo fibroblasti in druge vrste mezenhimskih celic in je zato ključni akter pri številnih z vnetjem povezanih patologijah, kot so poškodbe pljuč, virusne in nevirusne bolezni jeter, ledvična fibroza, kile in vaskularne bolezni. Mutacije kolagena tipa III so povezane z Ehlers-Danlosovim sindromom, vaskularno insuficienco ter anevrizmami aorte in arterij.
Glavni negativni dejavniki, ki zmanjšujejo kolagen v telesu:
- Prekomerno uživanje sladkorja;
- Ultravijolični žarki, ki so škodljivi za kožo: povečana pigmentacija, več gub;
- Kajenje resno poškoduje sintezo kolagena, saj kemikalije v dimu razgradijo elastin in kolagen, strukturne beljakovine.
Nasveti za povečanje kolagena v telesu:
- Uživajte juhe iz živalskih kosti, kože ali kit, kuhane na šibkem ognju. Je naraven, zdrav in okusen.
- Uživanje želatine in izdelkov iz nje (želeji, razne enolončnice).
- Vzemite prehranska dopolnila s kolagenom.
Prehranska dopolnila BellaLab s kolagenom - Več informacij / Naročite zdaj