Vitamin D: Pomembnost dveh oblik
Vitamin D je možno dobiti v dveh oblikah: vitamin D2 in vitamin D3. Vitamin D2 pridobivajo iz rastlinske hrane, vitamin D3 pa iz živalske. Obe obliki vitamina D sta dobri, ampak je vitamin D3 tisti, ki traja dlje in je zato bolj učinkovit kot vitamin D2.
Vitamin D: Viri in kopičenje v telesu
Vitamin D je topen v maščobi, zato se lahko kopiči v telesu in se izloča razmeroma počasi. Vitamin D dobimo preko kože od sonca, iz hrane in s prehranskimi dopolnili. Vitamin D v hrani najdemo v mastnih ribah (losos, skuša, tuna, sardine, ribje olje iz jeter nekaterih rib) in jajčnem rumenjaku. Prehranski izdelki vsebujejo majhne količine vitamina D.
Ali so v telesu zadostne zaloge vitamina D, pokažejo rezultati testa.
Vitamin D: Pomembnost in koristi za telo
-
Podpira normalno delovanje imunskega sistema;
-
Zagotavlja ustrezno delovanje mišic;
-
Podpira normalno delovanje kosti in zob;
-
Pomembno za absorpcijo kalcija, magnezija in fosforja;
-
Potrebno je za rast kosti in celoten razvoj telesa pri otrocih;
-
Ohranja dobro stranje kosti;
-
Zmanjšanje stresa in depresije;
-
Za aktiviranje delovanja možganov;
-
Vpliva na delovanje srca in ožilja ter arterijsko hipertenzijo;
-
Pomaga pri kakovostnem spancu;
-
Za izboljšanje delovanja črevesja;
-
Za lajšanje postmenstrualnega obdobja;
-
Za zmanjšanje prekomerne teže;
-
Za izboljšanje dobrega počutja nosečnic.
Vitamin D: Znaki pomanjkanja
Če ste pogosto utrujeni, vam primanjkuje energije in ste depresivni, morda v svojem telesu nimate dovolj vitamina D. Ti simptomi so še posebej pogosti pri delovno aktivnih in starejših ljudeh. Trajno pomanjkanje vitamina D lahko povzroči depresijo, njeno zdravljenje pa je lahko dolgotrajno.
Močno izpadanje las, bolečine v hrbtu in mišicah ter počasno celjenje ran so znaki, da je treba čim prej preveriti raven vitamina D. Pomanjkanje vitamina D lahko povzroči bolečine v rebrih in nogah, saj vitamin D sodeluje pri absorpciji kalcija.
Vitamin D: Simptomi presežka
Začetek zaprtja in žeje, slabost in celo bruhanje ter mišična šibkost pomenijo, da je telo proizvedlo preveč vitamina D. Če ti simptomi napredujejo, je priporočljivo, da se čim prej obrnete na svojega osebnega zdravnika za testiranje in zdravljenje vitamina D.
Vitamin D: Priporočeni dnevni odmerki
Priporočeni dnevni odmerek za posamezno starostno skupino je naslednji:
-
Dojenčki in otroci do 1 leta starosti - 400-600 IU/dan;
-
Otroci in najstniki do 18 leta starosti - 600-1000 IU na dan, odvisno od telesne teže in izpostavljenosti soncu;
-
Odrasli in starejši - 800-2000 TV dnevno, odvisno od telesne teže in izpostavljenosti soncu;
-
Nosečnice v drugem trimesečju nosečnosti - 1500-2000 IU.
Vitamin D: Posebej pomemben za dojenčke in otroke
Zadosten vnos vitamina D je še posebej pomemben za novorojenčke, saj se v prvih treh mesecih življenja pri njih lahko razvije rahitis, motnja v presnovi fosforja in kalcija v otrokovem telesu, ki lahko poškoduje številne sisteme v telesu. Dojenček postane razdražljiv, močno se znoji, zlasti v zatilju, reagira na zvoke v okolju ter ima moten in neuravnotežen spanec. Šele po opravljenem testu vitamina D bo zdravnik predpisal potreben dodatni odmerek vitamina D. Dojenčki dobijo dodatne kapljice vitamina D zaradi priročnosti in varnosti. Ugotovljeno je bilo, da če je otrok dojen in mu primanjkuje tudi vitamina D, tako otrok kot mati dobita dodaten vitamin D. Pri starejših otrocih še vedno obstajajo podobni simptomi pomanjkanja vitamina D. Za nadomestitev pomanjkanja družinski zdravnik predpiše dodatno dodajanje vitamina D.
BellaLab Prehranska dopolnila z vitaminom D - 5HTP Melatonin - Več informacij / Naročite zdaj